Strona główna Sieć i taryfa Tabor Historia "Na Pętli" Klub Forum Linki
Zdjęcia oraz relacje z imprez, wydarzeń komunikacyjnych i przejazdów okolicznościowych 

W miniony weekend odbyło się wiele atrakcji związanych z Kampanią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Pogoda i humory dopisały. Wszyscy uczestnicy, którzy podczas obchodów skorzystali ze środków transportu publicznego oraz roweru wrócili do domu zdrowsi i pełni energii.

Wszystkie tegoroczne wydarzenia odbywały się w ramach projektu „Zielony Toruń w Europejskim Dniu bez Samochodu 2010” współfinansowanego przez Urząd Miasta Torunia, a realizowanego przez Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej we współpracy z Rowerowym Toruniem, Stowarzyszeniem Ekologicznym „Tilia” oraz przewoźnikiem kolejowym Arriva.

16 września (czwartek) na placu Rapackiego miało miejsce otwarcie wystawy „Toruń bez samochodu”, promującej transport zbiorowy, jego zalety, piękno, możliwości rozwoju oraz dobre przykłady i praktyki infrastruktury rowerowej.
18 września (sobota) w zajezdni autobusowej MZK przy ul. Legionów w godzinach 10.00 – 12.00 zorganizowano Dzień otwarty MZK Toruń. Goście mieli możliwość przyjrzenia się z bliska nowoczesnym autobusom oraz spróbowania sił podczas różnych konkursów organizowanych przez Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Kolejną atrakcją tego dnia była akcja „Pociąg na Barbarkę”. Specjalny pociąg Arrivy odjechał z dworca Toruń Główny, planowo o godzinie 12.35. Po drodze wzbudził dużą sensację – zwłaszcza na przejazdach przez ulicę Grudziądzką, Legionów czy Szosę Chełmińską. Ostatnim postojem przed wjechaniem w las był opuszczony Dworzec Północ. Pomimo to, bardzo wiele osób skorzystało akurat z tego przystanku. Na przejazd pociągiem na Barbarkę wybrało się ponad 140 osób, z czego najwięcej wsiadło na stacji Toruń Główny oraz Toruń Północny.
Po dojechaniu na stację Barbarka podróżni wzięli udział w podchodach zorganizowanych przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia”. Kolejne atrakcje czekały w samej osadzie leśnej Barbarka. Można było wygrać wiele nagród.
19 września (niedziela) minął pod znakiem akcji „Przystanek Toruń” – zwiedzania Torunia z pokładu autobusu. Dwa autobusy (najnowsze Solarisy) startowały z Rynku Staromiejskiego (darmowe bilety były rozdawane w autobusach) i wraz z przewodnikiem przewoziły po najstarszych kierunkach komunikacji miejskiej w Toruniu. Biletów rozdano ponad 120 sztuk. Odbyły się 4 kursy (po dwa kursy na 1 autobus).


Rowerowa Masa Krytyczna – trasa Masy miała ok. 14,5 km. Prowadziła ulicami m.in. Kościuszki, Przy Skarpie i Szosą Lubicką. Finał przejazdu miał miejsce na Rynku Staromiejskim.
W Europejskim Dniu bez Samochodu - 22 września 2010 - odbył się bieg na orientację "Tramwajem przez wieki". Udział w biegu wzięli uczniowie następujących szkół: Gimnazjum Laboratorium, Gimanzjum nr 3 i Gimnazjum nr 21. Łącznie do biegu wystartowało 9 grup 8-osobowych. Trasa prowadziła historycznymi trasami tramwajów po toruńskiej starówce. Bieg został zakończony przejazdem specjalnym trawamej do zajezdni tramwajowej, gdzie uczniowie mieli możliwość zwiedzić jej wnętrza oraz ogłoszone zostały wyniki biegu na orientację. Wszystkim uczniom z grup zwycięskich (od 1. do 3. miejsca) wręczone zostały nagrody, a pozostałym grupom dyplomy.
Dodatkowo w tym dniu przewoźnik kolejowy Arriva umożliwił wszystkim pasażerom mającym dowód rejestracyjny darmowe podróżowanie pociągami w obrębie miasta Torunia oraz gminach przyległych (wg zapisów na stronie Arrivy).


16 października odbył się specjalny przejazd tramwajem po toruńskiej sieci. Zorganizowany został w celu podsumowania akcji i podziękowania wszystkim organizatorom.
Powrót do spisu imprez


Ostatnia aktualizacja witryny: 2019-01-22

© 2006-2019 TKMKM | Zabrania się wykorzystywania fotografii i tekstów bez zgody autorów | Zalecana rozdzielczość 1024x768 lub większa

W przypadku napotkania błędów lub nieaktualnych treści, prosimy o kontakt